tady to voní opravdovým domovem. naši pomoc teď využívá rodina v hodově

Ošmerovi z Hodova se o babičku starají řadu let. Posledních osm roků je stará paní upoutaná na lůžko. „Už jí bude jednadevadesát,“ říká Ludmila Ošmerová, snacha, která převzala péči.

Babička má polohovací postel v útulné místnosti kousek od kuchyně. Aby byla blízko veškerému dění, jehož je přirozenou součástí. Když přijdou malí pravnoučci, míří rovnou za ní. Vyskočí do postele, nebo se prostě jen pomazlí o ruku.

Paní Ludmila i rodina se po konzultaci s lékaři před dvěma měsíci rozhodli, že už starou paní nebudou dávat do nemocnice, protože každý další pobyt pro ni neznamená zlepšení, ale spíš trápení. Babiččin stav se totiž postupně zhoršuje. S pomocí Domácího hospice sv. Zdislavy o ni pečují výlučně doma.

Právě při posledním pobytu v třebíčské nemocnici informaci o hospici dostali. „Při příjmu byl u nás doma pan primář Kabelka, všechno vysvětlil, popovídal s námi. Sestřičky babičku pěkně obstarávají, vždycky ji celou zkontrolují, jezdí třikrát týdně, jsou moc hodné. Už s ní nemusíme po jiných doktorech. Když něco nevím, telefonuju na hospicové pohotovostní číslo, kde mi se vším poradí. Ta jistota mě uklidňuje,“ vysvětluje paní Ludmila.

Oceňuje účinné tišení bolesti. „Babička byla celý život aktivní, těžce pracovala v zemědělském družstvu, od poměrně mladého věku trpěla na artrózu. Bolesti si užila až až. Teď jsem ráda, že ji nic nebolí,“ dodává.

Fotografie, které pořídila Soňa Procházková, si prohlédněte zde: https://www.facebook.com/svZdislavaTrebic/photos/pcb.3277642582477694/3277639455811340