Diecézní charita Brno dál pomáhá rodinám po tornádu

Diecézní charita Brno dál pomáhá rodinám po tornádu

Ani měsíce po ničivém tornádu z 24. června 2021 na Břeclavsku a Hodonínsku nepřestává Diecézní charita Brno podporovat rodiny, které kvůli přírodnímu živlu přišly o střechu nad hlavou. V srpnu proběhla už pátá vlna finanční pomoci.

Charita je jednou z organizací, která se do pomoci zasaženým oblastem zapojila od samého začátku. V pohotovosti jsou zaměstnanci i dobrovolníci, kteří se účastní humanitární pomoci a podílí se na distribuci materiální pomoci i organizací prací na opravách domů. Důležitou součástí jsou také charitní týmy psychologů, sociálních pracovníků a krizových interventů, kteří pomáhají zasaženým obyvatelům v náročných životních chvílích. Na místě se do pomoci dosud zapojilo 200 zaměstnanců Charity a 300 dobrovolníků.

Nejdůležitější složkou pomoci ale zůstává ta finanční. Jen necelé dva týdny po tornádu, 7. července 2021, se v 263 darovacích smlouvách mezi poškozené rozdělilo 51 milionů. Do 22. července lidé ve sbírce podpořili obyvatele zpustošených vesnic celkovou částkou 329 607 374 korun. Do konkrétních domácností pak Charita prostřednictvím darovacích smluv rozdělila 114 770 000 korun.

S pomocí nepřestala Charita ani v dalších měsících. K 7. září rozdělila už celkem 221 820 826 korun ze sbírky v rámci 1515 darovacích smluv. Celý proces rozdělování peněz probíhá velmi pečlivě. Jak sama Charita uvádí, každá darovací smlouva prochází důkladnou kontrolou a pracovníci vždy osobně jednají s konkrétními lidmi. Ve smluveném termínu navštěvují jednotlivé obce a v nich podepisují smlouvu s každým člověkem zvlášť. Ke starším lidem, kteří na schůzku zapomenou, anebo jim to zdraví nedovoluje, Charita se smlouvami přijíždí.

Jak příspěvky od Charity pomáhají, potvrzují i konkrétní příběhy. „Za peníze ze sbírky jsem si mohla dovolit objednat velký mix s čerpadlem a dům pojistit novým betonovým límcem, který zpevňuje zdi a nedovoluje, aby se vše rozpadlo jako domeček z karet,“ podělila se s Charitou o část svého příběhu paní Romana*. Celý proces oprav jejího domu ale rozhodně není u konce, spousta oprav ještě zbývá. Na Hodonínsku a Břeclavsku je pomoc stále potřeba. Pokud byste se i Vy chtěli zapojit, na webových stránkách Diecézní charity Brno najdete veškeré údaje. Přečíst si tam můžete také konkrétní příběhy obyvatel ze zasažených oblastí.

(*Kvůli ochraně soukromí bylo jméno změněno.)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]