Vánoce z pohledu Domácího hospice svaté Zdislavy

Cukroví, koledy, televizní pohádky, balení dárků, smažení kapra, ale také čas s rodinou, zastavení se, klid a mír. To se vybaví většině z nás,  když se řekne Vánoce. Jak je prožívají a co k nim přejí Vám, čtenářům, pracovnice a pracovníci terénních služeb Střediska sv. Zdislavy? To si můžete přečíst.

1. Jak prožíváte Vánoce?
  2. Co byste popřáli čtenářům občasníku do nového roku?

Mgr. Petr Jašek, MBA, ředitel Oblastní charity Třebíč

1. Štědrý den prožíváme v rodině standardně jako přípravu na večer a slavnostní mši svatou. Snažím se, aby vnější věci nepřebily duchovní podstatu Vánoc, kdy Slovo se stalo tělem. Letos budeme s manželkou poprvé sami, synové se oženili, ale jako dědeček čekatel se již nyní těším na jarní miminko. Jinak v naší farnosti mám také milé povinnosti – jsem kostelník, připravuji vše potřebné, starám se o ministranty a tak dále.
  2. Nejraději bych přál osobně, podle individuální situace čtenáře. Tomu, kdo pečuje, aby měl sílu. Kdo je nemocný, aby měl u sebe milovaného člověka. Komu se vede dobře, aby nezapomínal na jiné, kteří takové štěstí nemají. A pro všechny, že jsme tady jako Charita s vámi i v novém roce. A také nechť všechny provází Boží požehnání a milost celý další rok.

Eva Mikulášová, koordinátorka Osobní asistence

1. Krásně! Vánoce prožívám s radostí z narození Ježíše. Štěstí je být o vánočních svátcích obklopen rodinou.
  2. Popřála bych každému boží požehnání, zdraví a mnoho světla na životní cestu.

Jana Fialová, vrchní sestra Domácího hospice sv. Zdislavy

1. S dcerou společně chystáme stromeček i betlém. K Vánocům patří duchovní slavení, půlnoční mše svatá i bohoslužby dalších vánočních svátků. K 25. prosinci patří návštěvy rodičů. A 26. prosince se snažíme podle počasí o nějaký ten pohyb – procházku, běžky, nebo pokud je otevřeno, tak badminton v hale. Na silvestrovskou noc chodíme na vycházku na rozhlednu na Pekelňák.
  2. Všem přeji požehnané a pokojné prožití svátků, radost do srdce a v neposlední řadě i pevné zdraví.

Helena Šromová, zdravotní sestra Domácího hospice sv. Zdislavy

1. Odpočívám u pohádek, jdu na procházku, sloužím a když to jde, jedu k rodičům.
  2. Hlavně zdraví, žádný stres, pohodu, fajn lidi kolem sebe a úsměv na rtech.

Mgr. Ilona Eyer Hobzová, koordinátorka Odlehčovací služby Domácího hospice sv. Zdislavy

1. Vánoce prožívám s celou svojí rodinou. Snažíme se si společný čas užít v klidu a pohodě. Je to čas zastavení, bilancování, ohlédnutí se za starým a očekávání nového. Chodíme také do lesa nakrmit zvěř, na hřbitov zapálit svíčku těm, kteří už nejsou s námi.
  2. Přeji všem, aby nadcházející rok prožili ve zdraví, obklopeni  stejným počtem lidí jako v roce letošním.

Ing. Rostislav Lavička, zástupce ředitele, vedoucí Střediska sv. Zdislavy

1. Mrzí mě, že trochu ve shonu, ale tak to má téměř každý.
  2. Přeji Vám, ať dokážete v každém svém dni najít něco pozitivního.

Soňa Procházková, asistentka

1. Peču perníčky, poslouchám koledy, vybírám a balím dárky, popíjím svařák, trávím čas s rodinou a mými blízkými a užívám si vánoční pohodu.
  2. Přeji hlavně zdraví a pozitivní myšlení.

Hanáková Alena, DiS., sociální pracovnice

1. Předvánoční čas je trochu hektický, ale užíváme si sněhu, dokud je. Těším se na pečení cukroví se syny, na zdobení stromečku, pohádky. Protože budeme letos spolu, bude to určitě fajn.
  2. Čtenářům přeji hlavně zdraví, protože bez toho to v této době opravdu nejde.

Mgr. Helena Pavelková, koordinátorka Charitní pečovatelské služby

1. Velmi se těším na bohoslužby v kostele, až si z plna hrdla zazpívám Narodil se Kristus Pán a nechám tuto radost z jeho narození proniknout až do morku kostí. Jinak klasicky na Štědrý večer s dětmi čekáme, co nám nadělí. Na Boží hod se schází celá široká rodina. A to stojí za to, protože je nás opravdu hodně. A pak prožívám vše, co k Vánocům patří- pohádky, procházky za betlémy nebo výlet do přírody.
  2. Samozřejmě přeji krásné a poklidné svátky, aby nebyli ve stresu z malicherných nedokonalostí a prožili je s opravdovou vnitřní radostí. A během ostatních všedních dnů ať dokážou najít i v maličkostech posilu a díky tomu dokážou zvládat starosti a obtíže.

Bc. Eva Hanáková, koordinátorka zdravotně sociální péče

1. Svátek vánoční  pro mě znamená příležitost věnovat se širší rodině, odpočinout si od pracovního stresu a neklidu. Advent má pro mě ale i zvláštní, nezaměnitelné poselství, které spočívá v každodenním rozjímání a meditaci.
  2. Ráda bych všem popřála krásné požehnané Vánoce, víru, naději a lásku.

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD., primář Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč

1. Máme v rodině moc rádi adventní čas. Vánoce i advent bereme jako příležitost ke zklidnění, jsme hodně spolu, užíváme si chalupu. Bereme to tak po celý měsíc, už od konce listopadu. Moje dcery krásně zpívají a hrají na klavír, kytaru, v tomto čase to u nás vypadá denně jako na koncertu. U sebe beru adventní čas a Vánoce jako příležitost ke spočinutí, a od Pána poděkování za uplynulý rok.
  2. Zdraví, radost a možnost dělat smysluplné věci pro sebe i druhé.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]